تاریخ : چهارشنبه 5 مهر 1391     |     کد : 27

اتوبوس های جدید

اتوبوسهای آینده خاص-مفهومی-باری

اتوبوس های خاص

در دنیا اتوبوسهای خاصی وجود دارند که در موارد خاصی نیز بکار می روند. علیرغم تعداد اندک این اتوبوس ها ، تنوع زیادی دارند .

بعضی از آنها عبارتند است از :

  • Bus conversion
  • Entertainer bus

  • Sleeper bus
  • Training bus
  • Night bus

 

Bus conversion

 

این نوع اتوبوسهای برای سفر کردن و زندگی موقت بکار می روند که در شکلها و اندازه های متفاوتی نیز وجود دارند .

در این اتوبوس همه امکانات مورد نیاز یک اقامت کوتاه مثل اتاق خواب- آشپزخانه-توالت و حمام پیش بینی شده است .


 

Entertainer bus

 

این اتوبوس برای پذیرایی و سفر راحت گروهی بکار می رود و   معمولا  در سفرهای گروهی و یا خانوادگی مورد استفاده قرار می گیرد .

امکانات کافی مثل تخت خواب برای همه افراد و یک رستوران اشتراکی نیز پیش بینی شده است .

این نوع اتوبوسها بیشتر در آمریکای شمالی و تعداد کمی نیز در  اروپا وجود دارد که برای سفرهای طولانی خانوادگی مناسب است .

Police Bus 

 

Sleeper bus

 

این اتوبوس ها معمولا برای رفت و آمد گروههای نمایشی و هنری به شهرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

ظرفیت آن 8 تا 18 مسافر است و دارای تخت خواب های تاشو و   امکانات استراحت و صرف غذا برای هر یک از مسافرین دارد. شیشه این اتوبوس ها آینه ای و یا مشکی رنگ می باشد تا امکان دید از بیرون نباشد .

دارای سیستم های صوتی و تصویری جداگانه و امکانات سرگرمی و تفریحی کاملی هستند .

Training   Bus  

اتوبوسهای آموزشی جهت آموزش کاربران و رانندگان اتوبوسها  مورد استفاده قرار می گیرد و نقش بسیار مهمی در تعلیم رانندگان اتوبوس ها دارد.

این اتوبوسها معمولا بدون صندلی بوده و فقط یک صنلی در کنار راننده برای مربی در نظر گرفته می شود.
 

Night bus

 

اتوبوسهای شبانه برای جابجایی مسافرین در ساعات شب بکار می روند و بسیاری از شهرها این سرویس را بطور محدود و در مسیرهای اصلی ارائه می دهند .

البته نرخ این اتوبوس ها در بعضی شهرها نسبت به ساعات دیگر روز متفاوت است .

خدمات این اتوبوسها به نامهای زیر نیز خوانده می شوند .

"Owl Service". 24-hour services

 

اتوبوس های مفهومی

هیو فورست طراح انگلیسی این اتوبوس معتقد است بر اساس مطالعات انجام شده فضایی که مسافران در اتوبوس های بین شهری لندن در مقایسه با حجم اتوبوس اشغال می کنند تنها 20 درصد است ، در حالی که با طراحی اتوبوسی چند منظوره می توان از حداکثر فضا بهترین استفاده را نمود .

اتوبوس مفهومی " Freight BUS " اتوبوسی است با توانایی های جالب و در عین حال بازدهی بالا . اتوبوس دو بخش مجزا دارد ، بخشی برای حمل مسافران و بخشی برای حمل بار که بر اساس تنظیمات راننده و مکانیزم های الکتریکی خاص اتوبوس می توان فضای مربوط به هر دو موضوع را جداگانه تنظیم کرد . این اتوبوس در حالتی که تمام فضا به مسافران اختصاص داده شود گنجایش 90 مسافر نشسته و 40 مسافر ایستاده و در حالتی دیگر ظرفیت 52 مسافر نشسته و 98 مسافر ایستاده را دارد ، طراح این اتوبوس معتقد است با توجه به هدف استفاده بهینه از فضای کلی اتوبوس می توان در ساعات بعد از ظهر و شب که استفاده از اتوبوس به حداقل می رسد از آن به عنوان وسیله حمل بار استفاده کرد و حجم زیادی از خودرو هایی که به این منظور در خیابان ها تردد می کنند را از برنامه ترافیکی حذف کرد ، این اتوبوس در حالتی که تمام فضایش به بار اختصاص پیدا کند ظرفیت 4032 لیتری برای حمل بار را در اختیار می گذارد .

اتوبوس هنوز در مرحله توسعه طرح و تعریف برنامه های بیش تر قرار دارد اما اعلام شده که این اتوبوس هم می توان با سلول های سوختی و هم به عنوان یک خودرو الکتریکی ( EV ) کار کند . سلول های سوختی هیدورژنی به عنوان قلب فنی این اتوبوس و باتری هایی در عمق 20 سانتیمتری از کف اتوبوس پیشنهاد هایی هستند که پیشرانه های احتمالی این اتوبوس عجیب را تشکیل می دهند.

این اتوبوس همچنین ظرفیت نصب موتور هایی در چرخ را برای ایجاد شارژ کامل باطری ها تنها در یک دقیقه دارد به گونه ای که چرخه ای برای باز گرداندن انرژی مصرف شده توسط باطری بوجود بیاورد .

این اتوبوس آینده نگر اکنون در مرحله ارائه طرح و توسعه قرار دارد و توسط شرکت خاصی ساپورت نمی شود اما با توجه به ظرفیت ها و ایده هایی که در آن به کار رفته اند به نظر می رسد به عنوان یک طرح پر ثمر خیلی زودتر از زمان مقرر یک خودرو مفهومی به واقعیت تبدیل شود.


منبع : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل ترافیک

PDF چاپ چاپ