ایمنی در جایگاه

نکات ایمنی هنگام سوخت گیری در جایگاههای CNG

-      فشار مورد استفاده در مخازن سی ان جی 12000 برابر بیشتر از اجاق گاز خانگی است ، پس، از هرگونه دستکاری مخازن خودرو جدا خودداری گردد دستکاری هایی نظیر برشکاری برای بزرگتر کردن اندازه مخزن یا جوش دادن تکه ای دیگر و ... از این جمله است .

-         برخی از هموطنان هنگام مسافرت اقدام به جداکردن مخزن سی ان جی از خودرو برای دسترسی به فضای بیشتر در خودرو کرده و پس از مسافرت، راسا به نصب مجدد مخزن اقدام میکنند که نشت گاز و آسیب دیدگی قطعات در این مورد بسیار خطرآفرین است .

-         هنگام سوختگیری در جایگاههای گاز سی ان جی موتور خودرو باید خاموش باشد.

-         تکان دادن خودرو به هنگام سوختگیری در جایگاه های سی ان جی هیچ تاثیری در افزایش میزان گاز ورودی به مخزن ندارد.

-         درصورت صدمه دیدن سیستم گاز خودرو لازم است سریعا به کارگاه های مجاز نصب مخازن سی ان جی مراجعه کرد بیشتر این نوع آسیب دیدگی ها در اثر تصادفات و دستکاری سیستم روی می دهد.

-         تجهیز خودرو به سیستم گاز طبیعی فشرده شده (سی ان جی) باید در کارگاههای تبدیل مجاز و مورد تایید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران انجام شود.

-         داشتن برچسب معتبر سوختگیری برای استفاده از گاز طبیعی در جایگاه ها الزامی است .

-         استفاده از نازل و اتصال آن برای سوختگیری خودرو ، فقط توسط اپراتور جایگاه ، مجاز است (اپراتور باید فردی آموزش دیده باشد ودر زمان ورود خودرو ابتدا برچسب سوختگیری مجاز خودرو را که روی شیشه جلو نصب شده است ، بازدید کند و قبل از اتصال نازل به خودرو صندوق خودرو را بالا بزند و ضمن کنترل چشمی مخزن ، از عدم آسیب دیدگی احتمالی مخزن مطمئن شود و با استشمام بوی گاز از صندوق خودرو در صورت نشت از سرویس دهی پرهیز کند).

-         برای سوختگیری در جایگاه های سی ان جی ، فقط راننده خودرو مجاز است وارد جایگاه سوختگیری شود.

-         سیگار کشیدن و استفاده از تلفن همراه در جایگاه سوخت گاز اکیدا" ممنوع است.

-         برای حصول اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات نصب شده روی خودرو مراجعه به مراکز مجاز برای بازدید دوره ای خودرو دوگانه سوز به صورت سالیانه الزامی است (مراکز مجاز با بازرسی تجهیزات گازسوز، علاوه بر صدور برچسب سوخت گیری بیمه نامه ای را نیز صادر می کنند و به دارندگان خودرو تحویل می دهند).

-         هرگونه برشکاری، جوشکاری یا تعمیر مخزن ، بلافاصله در اولین سوختگیری باعث انفجار مخزن خواهدشد.

-         درصورت مشاهده هرگونه نقص در سیستم گازسوز خودرو در اسرع وقت به کارگاه های تبدیل مجاز یا مراکز خدمات پس از فروش سی ان جی شرکت های خودرو ساز مراجعه کنید.

-         اتصال نازل به خودرو و سوخت گیری را به اپراتور جایگاه واگذار کنیم و هرگز مبادرت به سوخت گیری نکنیم .

-         با رعایت نوبت و حفظ حقوق دیگران ، یکدیگر را تکریم و نظم را در جایگاه ها برقرار کنیم.